wiosnah.pl

Blog tematyczny o modzie, urodzie oraz zdrowiu.

Sport

Na czym polega trening cardio?

Na czym polega trening cardio?

Trening cardio jest szczególnie polecany osobom, które pragną schudnąć i poprawić wydolność organizmu. Są to ćwiczenia dla osób w każdym wieku. Treningiem cardio jest bowiem zarówno jazda na rowerze, jak i trening aerobowy. Warto dowiedzieć się, na czym polega trening cardio, by czerpać z ćwiczeń maksimum.

Co to jest cardio? – co warto wiedzieć?

Trening cardio jest wysiłkiem pobudzającym serce do działania oraz zwiększającym wytrzymałość układu krążenia. Optymalnym czasem, jaki należy poświęcać na ćwiczenia jest jedna godzina. Intensywny trening przyspiesza oddech i dotlenia organizm. Wiele ćwiczeń można zaliczyć do treningu cardio. Najbardziej popularnymi są:
• jazda na rowerze – tradycyjnym, jak i stacjonarnym,
• bieganie – krótkie i długie dystanse oraz biegi interwałowe,
• jazda na rolkach – wzmacnia mięśnie i doskonali technikę,
• skakanie na skakance – wzmocnienie nóg i ramion,
• pływanie – świetny sport dla osób, które cierpią na ból stawów.

Jak intensywny musi być trening cardio?

Intensywność treningu cardio musi być zawsze dostosowana do indywidualnego stopnia zaawansowania osoby ćwiczącej. Standardowo wyróżnić można pięć stopni intensywności treningów. Intensywność niska będzie dobrą opcją dla osób początkujących. Intensywność na poziomie 60-70% określana jest jako umiarkowana i będzie dobrym rozwiązaniem dla osób, które chcą zrzucić zbędne kalorie oraz pracują nad lepszą przemianą materii. Kolejne trzy stopnie zaawansowania i intensywności treningów cardio to opcja dla osób, które chcą zwiększyć wytrzymałość organizmu. Są to poziomy przeznaczone tylko dla osób, które mają bardzo dobrą kondycję. Trening może być prowadzony tylko przez krótki czas, gdyż będzie dużym obciążeniem dla organizmu.

Jakie efekty przynoszą regularne treningi cardio?

Kluczem do sukcesu przy treningach cardio jest regularność. Dzięki regularnym treningom cardio można wzmocnić organizm, zwiększyć kondycję, zredukować nadmiar tkanki tłuszczowej. Treningi tego typu spalają bowiem dużą ilość kalorii podczas jednej sesji, co przyczynia się do utrzymania ujemnego bilansu kalorycznego i utraty kilogramów.
Cardio to nie tylko poprawa wyglądu, ale także zdrowia. Ćwiczenia tego typu wpływają bowiem pozytywnie na serce, które pracuje lepiej. Regularne treningi zwiększają także przepustowość żył i tętnic. Dzięki regularnym treningom można zredukować ryzyko chorób przewlekłych, jak: cukrzyca, nadciśnienie i miażdżyca.
Warto zaznaczyć, że optymalna ilość treningów w tygodniu to około trzy treningi. Ważne jest to, że cardio można wykonywać praktycznie w każdym miejscu. Osoby, które chcą pozbyć się tkanki tłuszczowej powinny zadbać także o zdrowe odżywianie i ograniczenie węglowodanów. Połączenie zdrowej diety z treningami cardio szybko pozwoli uzyskać zamierzone efekty.

Warto zadbać o swój organizm. Trening trwający godzinę wyzwala hormony szczęścia, które postawią organizm „na nogi”.

Udostępnij

O autorze

Wiosnah to miejsce, gdzie zawsze pachnie świeżością. Nasza redakcja skupia się na doskonałym połączeniu najnowszych trendów stylizacyjnych, praktycznych porad pielęgnacyjnych, zdrowego stylu życia i ekscytujących wyzwań sportowych. Dołącz do naszej społeczności i odkrywaj piękno, radość i pełnię życia każdego dnia!