wiosnah.pl

Blog tematyczny o modzie, urodzie oraz zdrowiu.

Lifestyle

Jakie są style pływackie?

Jakie są style pływackie?

Pływanie jest jedną z najlepszych aktywności fizycznych, która niesie za sobą wiele korzyści dla organizmu człowieka. Pozytywnie wpływa na ciało i umysł. Pomaga w walce z nadwagą, utrzymaniem właściwej rzeźby sylwetki, a także wykorzystywane jest w rehabilitacji i rekonwalescencji. Jakie są style pływackie i który najlepiej wybrać? O tym kilka słów w niniejszym artykule.

Jakie są style pływackie i czy warto uczyć się pływać z instruktorem

Do klasycznych stylów pływackich należą: styl grzbietowy, motylkowy, żabka oraz kraul. Każdy z nich wymaga jednak opanowania właściwej techniki, dlatego najlepiej skorzystać z pomocy instruktora, który nam pomoże. To bardzo ważne, gdyż bez trenera możemy sobie zaszkodzić poprzez nabycie nieodpowiednich nawyków, które z czasem mogą mieć negatywny wpływ na kręgosłup.

Najłatwiejszy styl pływacki

Najłatwiejszym z klasycznych stylów pływackich jest pływanie na grzbiecie. Styl ten wykorzystuje wielu fizjoterapeutów i rehabilitantów w celu leczenia kręgosłupa. Kraul jest bardziej skomplikowanym i trudniejszym stylem pływackim, ale jego zaletą jest to, że angażuje prawie wszystkie partie mięśni ciała, a także jest najszybszy. Styl klasyczny (tzw. żabka) oraz styl motylkowy wymaga większej precyzji, techniki i skupienia, zatem lepiej je wybierać dopiero wtedy, gdy już trochę oswoimy się z wodą.

Jak pływać kraulem?

Kraul to najszybszy sposób na pływanie ze wszystkich stylów pływackich. Podczas pływania nasze ciało przyjmuje pozycję „opływową”, poprzez którą nie musimy tracić energii na stawianie oporu w wodzie. Niemniej jednak, nauka pływania tym stylem jest bardzo trudna, wymaga precyzyjnego opanowania techniki. Największą rolę w kraulu pełnią ramiona, a także płaskie ułożenie ciała. Początkujące osoby mają problem głównie z odpowiednim zanurzeniem ramion pod powierzchnią wody. Należy podkreślić w tym miejscu, że metoda w jakiej ręce zanurzają się w wodzie i z nich wynurzają się (powinno to być pod kątem 30 stopni) wpływa na szybkość pływania. Istotnym jest fakt, że za prędkość pływania kraulem nogi odpowiadają w 30%, a ręce w pozostałych 70%.

Podczas pływania kraulem należy ruchy ciała zsynchronizować z oddechem, co nie jest łatwą umiejętnością dla początkujących. W stylu tym częściowo zanurzamy głowę pod wodą, co jest dodatkowym utrudnieniem. Jak pływać kraulem? Należy wyprostować się i położyć na brzuchu; palce stóp muszą być obciągnięte, a palce rąk złączone i proste. W taki sposób ręce i nogi przybierają funkcję płetw, które zgarniają i odpychają wodę.

Kraul to najszybszy styl pływacki. Angażuje niemal wszystkie partie mięśni, przez co jest bardzo zdrowy dla naszego ciała. Niestety, nauka pływania kraulem nie należy do łatwych. Odpowiednie ułożenie ciała, precyzyjnie wykonywane ruchy, umiejętność zsynchronizowania oddechu z ruchami, a także częściowe zanurzenie głowy w wodzie komplikują ją. Z pewnością najlepszym rozwiązaniem, jeśli chodzi o naukę jest pływanie pod okiem profesjonalnego instruktora.

Udostępnij

O autorze

Wiosnah to miejsce, gdzie zawsze pachnie świeżością. Nasza redakcja skupia się na doskonałym połączeniu najnowszych trendów stylizacyjnych, praktycznych porad pielęgnacyjnych, zdrowego stylu życia i ekscytujących wyzwań sportowych. Dołącz do naszej społeczności i odkrywaj piękno, radość i pełnię życia każdego dnia!