Wzrost zainteresowania zdrowym stylem życia, jaki obserwujemy już od co najmniej kilku lat, zwraca również uwagę na kalistenikę. Ćwiczenia, jakie wchodzą w jej skład są reklamowane jako te, które można wykonywać tak w domu, jak i na zewnątrz. Wiele osób zwraca też uwagę na to, że kalistenika może pomóc zarówno w zrzuceniu kilku zbędnych kilogramów, jak i w wyrzeźbieniu pięknej sylwetki. Warto zainteresować się więc jej zaletami próbując uzyskać odpowiedź na pytanie o to, czy może okazać się ona świetnym sposobem na spędzanie czasu wolnego także w naszym przypadku.
Kalistenika – próba definicji
Kalistenika jest zwykle definiowana jako rodzaj aktywności fizycznej będący formą treningu siłowego. Bazuje na tych ćwiczeniach, które nie wykorzystują przyrządów, ale masę własnego ciała. Co ciekawe, choć o popularności kalisteniki mówi się od niedawna, jej początki są znacznie bardziej odległe niż mogłoby się to nam wydawać i sięgają jeszcze starożytności, To forma aktywności, której poddawani byli choćby gladiatorzy.
Kalistenika jak zacząć – o czym pamiętać?
Kalistenika składa się z szeregu ćwiczeń pozwalających na rozwijanie kolejnych partii ciała. Jako osoby początkujące musimy więc pamiętać, że nie oczekuje się od nas opanowania wszystkich w krótkim czasie. Tak dobór, jak i intensywność ćwiczeń powinny być dobrane do naszych własnych możliwości. Osoby, które interesuje kalistenika ćwiczenia muszą więc brać pod uwagę choćby to, jaki jest ich dotychczasowy poziom zaangażowania fizycznego. Nie jest to aktywność opisywana jako jedna z tych, które łatwo zakończyć kontuzją. Wymaga jednak odpowiedzialności i realnej oceny własnych możliwości.
Kluczem do sukcesu jest nie tylko stosowanie różnorodnych ćwiczeń. W kalistenice nie mniej ważne jest to, aby każde było wykonywane w prawidłowy sposób. Jeśli więc mamy świadomość tego, że wykonywane przez nas ćwiczenie nie wygląda tak, jak powinno, dobrym pomysłem może być zrezygnowanie jeszcze przez jakiś czas z jego wykonywania. Ćwiczeniami, od których należy zacząć trening są przede wszystkim przysiady, brzuszki oraz pompki. Od samego początku warto też prowadzić trening podciągania. Nie wolno też zapominać, jak ważna jest przed każdym treningiem właściwa rozgrzewka. Pominięcie jej może przyczynić się do znaczącego wzrostu ryzyka wystąpienia kontuzji.
Kalistenika – możliwe efekty
Osoby, które zaczynają swoją przygodę z kalisteniką nie ukrywają zainteresowania tym, jakie mogą być efekty podejmowanych przez nie ćwiczeń. Tym, który zwraca na siebie uwagę w pierwszej kolejności, jest równomierna rozbudowa ciała. Kalistenika to zatem idealna propozycja dla tych osób, które marzą o pięknej sylwetce. Zwolennicy treningów zwracają też uwagę na to, że kalistenika poprawia kontrolę ciała. Podkreślają też, że jest sprawdzonym sposobem na rozwój koordynacji dolnych części ciała. Kalistenika zwiększa też szybkość, elastyczność oraz wytrzymałość. Zapewnia więc dobrą kondycję, którą można się cieszyć także w codziennym życiu. Często jest to też sposób na wspieranie wysiłku osób odchudzających się.