Skolioza występuje przede wszystkim u dzieci, chociaż może pojawić się także u osób dorosłych. Schorzenie to kojarzy się głównie z wadą kręgosłupa, ale dotyczy tak naprawdę całego ciała. Nie należy go bagatelizować, bo mogą wystąpić rozmaite powikłania. Nieleczona skolioza to prosta droga do wystąpienia przykładowo problemów ze strony układu oddechowego i krążeniowego. Warto dowiedzieć się nieco więcej na temat przyczyn powstawania skoliozy, jej objawów i sposobów leczenia.
Z czego bierze się skolioza?
W przypadku skoliozy można mówić o skrzywieniu kręgosłupa w trzech płaszczyznach. Dochodzi do powstania niewłaściwego wygięcia. Deformacja kręgosłupa ma różną postać. W zależności od wielkości skrzywienia można mówić o skoliozie innego stopnia. W przypadku pierwszego stopnia dochodzi do zmian mięśniowo-więzadłowych. Z kolei w drugim stadium skoliozy zmiany dotyczą także kręgów i krążków międzykręgowych. Najbardziej problematyczne staje się oczywiście skolioza trzeciego stopnia. U chorego widać już bardzo zaawansowane skrzywienie, który wymaga inwazyjnego leczenia. Niestety koniecznie staje się przeprowadzenie zabiegu chirurgicznego. Warto wiedzieć, że skolioza diagnozowana jest nawet u osób, które mają prawidłową budowę kręgosłupa. Można liczyć na całkowite odwrócenie skutków schorzenia. Oczywiście nie brakuje też przypadków z wadami wrodzonymi. Za zniekształcenia mogą odpowiadać zmiany w budowie kręgów. Zdarza się także, że przyczyny pozostają nieznane.
Jakie są objawy skoliozy?
Jeśli ktoś ma skoliozę, to może zaobserwować u siebie jedną krótszą nogę. Charakterystyczne dla tego schorzenia są także wystające łopatki. Wystarczy spojrzeć na sylwetkę, by zobaczyć, że biodra nie znajdują się na równej wysokości. Pojawia się asymetria sylwetki. U osób ze skoliozą linia kręgosłupa nie jest prosta. Wyraźnie widać krzywiznę. Kolejnym objawem tego schorzenia jest pochylenie ciała na jedną stronę. Można zaobserwować również garb żebrowy. Jeśli skolioza wystąpi u kobiety, to dojdzie do cofnięcia się jednej piersi. Będzie ona sprawiała wrażenie mniejszej.
Jak leczyć skoliozę?
W pierwszej kolejności należy postawić prawidłową diagnozę, aby można było wdrożyć skuteczne leczenie. Trzeba jednak mieć na uwadze, że schorzenie jest relatywnie trudne do wyleczenia. Zajmuje sporo czasu i wymaga konsekwencji. Im wcześniej zostanie zdiagnozowana skolioza, tym lepsze rokowania. Znaczenie ma stopień zaawansowania schorzenia, typ deformacji. Czasem udaje się zlikwidować skrzywienie, innym razem można liczyć wyłącznie na zahamowanie rozwoju choroby. Najłatwiej jest oczywiście w przypadku dzieci, zwykle wystarczają ćwiczenia korekcyjne, zakładanie gorsetu ortopedycznego. U dorosłych niezbędna staje się rehabilitacja. W przypadku wystąpienia dokuczliwych dolegliwości, szczególnie związanych z bólem, wdraża się leczenie operacyjne. Ma to szczególne znaczenie przy ograniczeniu ruchomości i objawach neurologicznych. Stosuje się także leczenie farmakologiczne.
jak leczyć skolioze