wiosnah.pl

Blog tematyczny o modzie, urodzie oraz zdrowiu.

Zdrowie

Czym jest lumbago?

Czym jest lumbago?

Lumbago to określenie nagłego oraz bardzo ostrego bólu pojawiającego się w okolicy lędźwiowo-krzyżowej kręgosłupa. Ten zespół dolegliwości może uprzykrzyć codzienne funkcjonowanie. Lumbago objawy oraz leczenie – to są tematy niniejszego artykułu. Zachęcamy do lektury.

Czym jest lumbago?

Lumbago nazywane jest zamienne postrzałem. To nagły, ostry ból, który jest rwący i pojawia się w kręgosłupie na odcinku lędźwiowo-krzyżowym. Przykurcz mięśni promieniuje na dalsze odcinki ciała, paraliżując pośladki, a nawet nogi. Wyróżnia się lumbago szyi lub lumbago piersi, ale to bardzo nieliczne przypadki. Najczęściej lumbago dotyka dolnej części kręgosłupa.

Lumbago może dokuczać przez kilka godzin, a nawet tygodni! Przyczyną powstania jest zbyt duży wysiłek fizyczny albo wykonanie gwałtownego ruchu. Bardzo ostry ból pojawia się podczas chodzenia, dźwigania. Lumbago może dotknąć każdego, ale częściej cierpią na nie osoby posiadające schorzenia kręgosłupa i stawów.

Lumbago objawy

Objawy pojawiają się nagle, stąd ta zamienna nazwa „postrzał”. Odczucie jest takie, jakby dosłownie ktoś nas postrzelił w kręgosłup. Lumbago objawia się nagłym, ostrym bólem, który trwa nawet do sześciu tygodni. Postawienie trafnej diagnozy przez lekarza nie jest skomplikowane, gdyż musi on wykluczyć inne schorzenia. Lumbago to zespół dolegliwości, na które cierpią osoby zazwyczaj w wieku od trzydziestu do pięćdziesięciu lat. Po około sześciu tygodniach ból ustępuje samoistnie, ale można go leczyć doraźnie np. chłodzącymi okładami.

Lumbago przyczyny

Przyczyn zachorowania na lumbago jest wiele, ale nie są one jasno określone. Literatura medyczna wskazuje na przeciążenie i przesunięcie dysków do wnętrza kanałów kręgów w kręgosłupie. Przesunięcie to powoduje nacisk na nerwy i stąd silny oraz uporczywy ból. Eksperci podają, że jest grupa czynników, które zwiększają możliwość zachorowania na lumbago. Należą do nich:
– urazy kręgosłupa,
– nadwaga i otyłość,
– wady postawy ciała,
– długie przebywanie w jednej pozycji,
– brak aktywności fizycznej,
– zapalenie stawów,
– schorzenia układu kostnego,
– nieprawidłowe dźwiganie.

Lumbago leczenie

Zazwyczaj lumbago ustaje samoistnie. Nie mniej jednak, ból jest tak ostry, że trudno z nim normalnie funkcjonować. Lekarze zalecają, aby w okresie lumbago rezygnować z wysiłku fizycznego i dużo odpoczywać. Należy unikać długiego przebywania w jednej pozycji, tzn. siedzenia, leżenia, dźwigania, podnoszenia. Osoby cierpiące na nadwagę i otyłość powinny zredukować masę ciała. Jeżeli chodzi o leczenie farmakologiczne, to odbywa się ono poprzez podanie niesteroidowych leków przeciwzapalnych w formie doustnej, a także w formie maści, którymi smarujemy skórę na kręgosłupie. Można także przyjmować leki przeciwbólowe. Bardzo rzadko dochodzi do leczenia chirurgicznego lumbago. Wśród domowych sposobów na leczenie lumbago należy przede wszystkim zmodyfikować dietę i wzbogacić ją w naturalne produkty przeciwzapalne np. kurkumę czy napar z jeżówki.

Udostępnij

O autorze

Wiosnah to miejsce, gdzie zawsze pachnie świeżością. Nasza redakcja skupia się na doskonałym połączeniu najnowszych trendów stylizacyjnych, praktycznych porad pielęgnacyjnych, zdrowego stylu życia i ekscytujących wyzwań sportowych. Dołącz do naszej społeczności i odkrywaj piękno, radość i pełnię życia każdego dnia!