Kiedy nadchodzi wiosna, lato większość z nas ma ochotę wyjechać poza miasto i cieszyć się pięknem natury. Często jednak niektóre miejsca są siedliskiem kleszczy, co zwiększa ryzyko zakażenia groźnymi chorobami, takimi jak borelioza lub kleszczowe zapalenie mózgu. Osoba ugryziona przez kleszcza powinna niezwłocznie podjąć szybkie i odpowiedzialne działania. Najważniejszym krokiem jest usunięcie go w sposób bezpieczny. Jeśli borykasz się z takim problemem, przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się, co zrobić oraz czego należy unikać po ugryzieniu kleszcza.
Czego dowiesz się z artykułu:
- ugryzienie kleszcza – objawy
- co zrobić po ugryzieniu kleszcza?
- czego należy unikać po ugryzieniu przez kleszcza?
Ugryzienie kleszcza – objawy
Ugryzienie kleszcza może nie wywoływać żadnych objawów. Ponadto, jest on bardzo mały i ciężko będzie go zauważyć. Jednak niektóre osoby mogą odczuwać nieprzyjemne dolegliwości po ugryzieniu przez kleszcza. Do tych objawów należą m.in.:
- obrzęk i zaczerwienienie wokół ugryzienia,
- drapanie lub swędzenie,
- pocenie się,
- uczucie zmęczenia,
- gorączka,
- bóle głowy,
- nudności i wymioty.
Jeśli doświadczysz niektóre z nich w dłuższym czasie, skonsultuj się z lekarzem. Lekarz może określić, czy przypadkiem te objawy nie są spowodowane ugryzieniem kleszcza, a także zaleci odpowiednie leczenie.
Co zrobić po ugryzieniu kleszcza?
Przede wszystkim trzeba zachować spokój oraz ostrożność. Ugryzienie przez kleszcza jest niezwykle poważne i wymaga natychmiastowej reakcji. Najpierw należy się go pozbyć za pomocą specjalnych szczypców lub ostrza nożyczek. Złap go mocno i delikatnie pociągnij prostopadle do góry. Następnie wyciągniętego szkodnika należy unieszkodliwić zgniatając, a następnie wyrzucić do śmietnika. Miejsce na którym się znajdował odkaź płynem do dezynfekcji, np. Octenisept. Warto także udać się do lekarza, aby upewnić się, że kleszcz nie pozostawił w ranie jakichkolwiek pasożytów lub wirusów. Jeśli ugryzienie jest poważne, może być konieczne przyjęcie antybiotyków, aby uniknąć infekcji. We wszystkich przypadkach ugryzienia przez kleszcza powinno się pozostać pod nadzorem lekarza, śledzić swój stan zdrowia oraz zwrócić uwagę na jakiekolwiek oznaki zakażeń.
Czego należy unikać po ugryzieniu przez kleszcza?
Kleszcze są powszechnym zagrożeniem zdrowia, dlatego ważne jest, aby unikać następujących czynności po jego ugryzieniu:
- nie usuwaj kleszcza ręką. Użyj specjalnie do tego przeznaczonych narzędzi, ponieważ jeśli spróbujesz usunąć go w ten sposób, istnieje duże ryzyko, że oderwiesz tylko odwłok, a głowa pozostanie w skórze;
- unikaj wyciskania, obracania oraz szarpania kleszcza, ponieważ może to spowodować, że kleszcz pozostawi jeszcze więcej swojego jadu;
- unikaj używania alkoholu oraz innych środków chemicznych. Ranę należy odkazić dopiero po całkowitym wyciągnięciu szkodnika;
- unikaj smarowania kleszcza tłustymi produktami. Smarowanie go tłuszczem może spowodować, że będzie mniej skłonny do opuszczenia skóry, a to z kolei może zwiększyć ryzyko przeniesienia chorób zakaźnych.